• YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
  • 0 505 656 34 51
  • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE VİZE DANIŞMANLIĞI
  • 0 505 656 34 51
  • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
  • 0 505 656 34 51

ABD

NEDEN AMERİKA’DA EĞİTİM?

Amerika Birleşik devletleri yabancı öğrenci ve turistlerin en çok tercih ettikleri ülkelerin başında gelmektedir.

Dünyada 1,2 milyon yabancı öğrenci yüksek öğrenim görmek için Amerika ‘yı seçmektedir.
Amerika’nın bu denli tercih edilmesinin sebebi dünyanın en iyi üniversite sistemine sahip olması, tüm alanlarda programların kalitesi, üniversitelerin bir çoğunun prestij sahibi olması ve bu okullardan alınacak diplomaların dünya genelinde tanınırlığa sahip olmasıdır.
Bunun yanında çoğu Amerikan üniversitesi, endüstriyel ve ticari çevrelerle sıkı ilişkiler içindedir.
Akademik yönü ağır basan, her isteğe ve her öğrencinin niteliklerine göre değişik alanlarda eğitim imkânı sunan, Amerikan üniversitelerinin öne çıkan bir özelliği de eğitimde her zaman en yeni teknik ve teknoloji ile kullanmaya gösterdikleri özen ve bu kaynakları öğrencilerinin kullanımına sunmalarıdır.

Amerika’da Eğitim Sistemi

Amerika’da liseler aşağıdaki şekilde gruplanmıştır;

 • Military schools : Klasik lise düzeninin yanı sıra sıkı disiplin kuralları içinde temel askeri bilgilerin de verildiği okullardır. Bazı derslerde atış ve resmi kıyafet mecburiyeti vardır.
 • ESL Bridge Programs :Bu programın temelinde yatan, hiç ingilizce bilmeyen öğrencilere Amerika’da herhangi bir okulda kendini kolaylıkla ifade edebilecek ve okuyabilecekleri düzeyde İngilizce öğretmektir. Amerika’da bu programa katılmak isteyen öğrencilerin yaz aylarında veya Nisan ayında programa dahil olmalarında fayda vardır.
 • Postgraduate programs : Liseyi bitirmiş olmasına rağmen, üniversite için hazır olmadığını düşünen öğrenciler için hazırlanmış bir yıllık programlardır. Program özellikle okuma yazma gibi sözel becerilerin yanı sıra Matematik yeteneklerin geliştirilmesi amacını taşır. 16-18 yaş arasındaki öğrenciler için bu program uygundur.

Liseden sonraki yüksek öğrenim

Toplam 12 yıllık ilk okul ve orta okul öğrenimin devamı olarak kabul edilir. 18 yaşında olan öğrenciler için üniversitelere veya bir meslek kazanmak amacıyla üniversitelerin iki yıllık yüksek-okulları veya teknik okulları onlar için uygundur. Lise öğrenimini tamamlayan öğrenci, yaklaşık yüksek öğrenim diploması almak için en az dört sene eğitim gerektiren yüksek öğretim diploması, yüksek lisans öğrenimi başvurusunun ilk şartıdır.

Yüksek lisans yapan öğrenciler bir, iki veya üç senelik master programlarına devam edebilir veya en az üç yıllık bir eğitim sonrası diploma alınan doktora-öncesi programlara doğrudan kayıt olabilirler. Öğrenciler, master derecesini tamamladıktan sonra doktora derecesi için aynı dalda olduğu gibi farklı bir dalda da öğrenimlerine devam edebilirler.

Yüksek Eğitim

ABD’ de üniversitelerde kredili sistemde Ön lisans diplomasına sahip olabilmek için 60+ kredi gerekmektedir. Lisans diploması için 120+, Yüksek Lisans için 30+ ve Doktora için 30+ krediyi tamamlamak gerekmektedir.

Amerika’da Not Sistemi

 • A=90-100 = 4.00
 • B=80-89 = 3.00
 • C=70-79 = 2.00
 • D=60-69 = 1.00
 • F=0-59 = 0

Herhangi bir dersten F alan öğrenci o dersi tekrarlamak zorundadır. Ancak F aldığı ders eğer seçmeli bir ders ise tekrarlamak zorunda değildir.

Bir lisans öğrencisinin öğrenimini sürdürebilmesi için, genel akademik not ortalamasının minimum C, yani 4 üzerinden en az 2 olması gerekir. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ise en az B, yani 4 üzerinden 3 olması şarttır. Bu not düzenini sağlayamayan öğrenciye genellikle bir dönem daha okuma şansı verilir. Yine bu düzeyin altında kalınırsa okul ile ilişkisi kesilir. Ayrıca gerekli not ortalamasını tutturamayan bir öğrencinin transferi de mümkün değildir.

Amerikan üniversitelerinde zorunlu derslerin yanı sıra öğrenciye sunulan seçmeli ders seçenekleri sayesinde öğrenciler kendi ilgi alanlarına göre yönelip eğitim alabilirler. Eğitim sisteminin yüksek lisans öğrencilerine sunduğu bir başka avantaj ise öğrenim görürken aynı anda araştırma ve eğitmenlik yapabilmesidir. Böylelikle öğrenci kendi eğitimine maddi katkı sağlayabilme imkânı bulur.

Çoğu Amerikan üniversitesi temel olarak sömestr sistemini kullanır. Her bir sömestr ortalama 13 -15 hafta arasında değişmektedir. Bu da akademik takvim olarak Eylül – Aralık ve Ocak – Nisan ayları arasını kapsamaktadır.

İstediğiniz alandan mezun olabilmek için gerekli olan toplam kredinin açılımı aşağıdaki gibidir;

 • Ana dersler(Core Requirements) : 70-80 kredi
 • Seçmeli dersler(Electives) : 10-15 kredi
 • Genel eğitim dersleri(Humanities) : 30-35 kredi

Genel eğitim dersleri, genelde 2 İngilizce, 1 komünikasyon, 1 fen bilimleri, 2 humanities (felsefe, batı uygarlığı), 1 tarih, 1 sosyal bilimler, 1 devlet, 1 teknoloji, 1 kültürel bilimler ve 1 kişisel beceri geliştirme derslerini içerir.

Amerikan Üniversitelerinde Yabancılar

Amerikan okulları sizin kendi ülkenizde yüksek eğitime kabul edilecek niteliklere sahip olmanızı ister. Genellikle Akademik Yetenek Testi’ne (SAT) girmeniz gerekir.

Başvuru süreci şu şekilde işler: başvuru formlarını okula başlayacağınız tarihten – muhtemelen Ağustos ayıdır – 12 ay önce göndermelisiniz. Okula başlamanızdan önceki yılın sonbaharında doldurulmuş başvuru formlarını teslim etmiş olmalısınız. Kabul veya ret mektupları takip eden Ocak ayında gelir. Sonraki bir iki ayda ücret konusu halledilir, vize alınır ve yazın sonunda gitmek için son ayarlamalar yapılır.

Amerika öğrenim açısından bu tarz avantajlar sunmasının yanında, 20 milyonu aşkın yabancı nüfusu ile de birçok etnik kültürün bir arada yaşamasına imkân sağlayan bir ülkedir.