• YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
    • 0 505 656 34 51
    • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE VİZE DANIŞMANLIĞI
    • 0 505 656 34 51
    • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
    • 0 505 656 34 51

ALMANYA

ALMANYA’DA EĞİTİM

Türkiye ve Almanya arasında yıllardır varolan kuvvetli sosyal ve ekonomik ilişkiler, Almanca’yı ülkemizde önemli bir yabancı dil haline getirmiştir. Ayrıca kültür, sanat ve tarih birikimi ile Avrupa’nın önemli merkezlerinden biri olan Almanya, 82 milyonluk nüfusuyla, Rusya Federasyonu’ndan sonra Avrupa’nın en kalabalık ülkesidir. Almanya’da hem Almanca hem de diğer yabancı dillinizi geliştirebilir hem de dilerseniz yüksek öğreniminizi tamamlayabilirsiniz. Almanya’da kış sömestresinde dersler genellikle ekim ayının ortasından şubat ayının ortasına kadar; yaz sömestresinde ise nisan ayının ortasından temmuz ayının ortasına kadar sürer. Alman eğitim sistemindeki en önemli mezuniyet dereceleri, Diplom, Magister Artium, Staatsexamen, Graduiertenkollegs, Promotion, Bachelor ve Master’dir. Alman üniversiteleri meslekî eğitim merkezleri olmaktan daha çok, bağımsız temel bilimsel araştırma ve uygulama yerleridir, ve ayrıca Almanya’daki devlet üniversitelerinde öğrenim de kural olarak ücretsizdir. Almanya’da devlet üniversiteleri köklü bir geleneğe ve geniş imkânlara sahiptir. Klasik üniversiteler bünyelerinde hemen her fakülteyi barındırır. Bu arada Almanya’da üniversite eğitimi alabilmek için Almanya’dakine eş değerde yani 13 senelik eğitimin ardından alınmış ‘lise diploması’ ve yeterli Almanca dil bilgisi (DSH) veya denkliği sağlamak için bir yıllık üniversite hazırlık kurlarına gitmek şarttır.

Öss’yi Kazanmak Gerek

Öğrenimin ücretsiz olduğu Almanya’da 350 devlet üniversitesi bulunmakta. Tek koşul ÖSS sonuçlarına göre 4 yıllık bir fakülteye yerleşmeye hak kazanmak.

Yabancılara da Ücretsiz

Almanya’daki devlet üniversitelerinin Almanlara olduğu gibi yabancılar için de ücretsiz olan eğitim için, öğrencilerin yalnızca yılda 80- 200 Euro arasında değişen öğrenci harcını ödemeleri gerekiyor. Fakat son bir yıl içinde bazı devlet üniversitelerinde harçların herkes için dönemlik ücreti 600 Euro. Ayrıca bir öğrencinin aylık yaşam masrafı ise ortalama 600 Euro kadar. ÖSS sonuçlarına göre 4 yıllık bir fakülteye yerleştirilmenin yanı sıra lisans eğitimini sürdüren, yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen öğrenciler, hem Almanca hem de İngilizce eğitim veren üniversitelere başvurabiliyor. Araştırma yapmak isteyen yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de burs imkanı tanınmaktala birlikte, geçen yıl 160 yabancı öğrencinin bu burslardan yararlandığını tesbit edilmiştir.

Yök Denklik Tanıyor

Almanya’da eğitim gören yaklaşık 23 bin 850 Türk öğrenci bulunmakta ve karşılıklı anlaşma sonucu iki ülke üniversitelerinin, birbirlerinin denkliklerini kabul ettikleri, dolayısıyla diplomaların YÖK tarafından tanındığı yetkili makamlar tarafından belirtilmiştir.

Almanya’da Yaşam

Ev kiralari sehirden sehire degisiklik gösterebilir. Ögrenciler için tek kisilik oda fiyatlari yaklasik 125 – 230 € arasi olup, yurtlarda oda fiyatlari ise 200 – 400 € dur. Küçük bir dairenin kirasi ise yaklasik 250 € dur. Münih gibi daha gelismis sehirlerde ise kiralar çok daha yüksektir.

Almanya’da gideceginiz kente göre herseyden önce kira ve yol masraflariniz, daha sonra da kendinize ayiracaginiz para degisiklikler gösterebilir. Büyük sehirler küçüklerine nazaran daha pahalidir ve Almanya’nin dogusuna gidildikçe masraflar düsmektedir. Eger batidaki büyük sehirlerden birinde ikamet edecekseniz (Münih, Hamburg, Düsseldorf, Frankfurt ve Stuttgard gibi) masraflar son derece fazla olabilir. Sehirden sehire degismekle birlikte bu masraflar aylik 600 – 700 € yu bulabilir.

Eger burs almiyorsaniz vize ve yasam masraflari için yillik en az 7200 € ya ihtiyaciniz olacaktir. Ögrencilere taninan 1 yillik süre için 90 gün fulltime ve 180 gün part – time çalisma hakki vardir ancak bunun ögrencinin okuldaki verimini etkilememesi gerekmektedir.

Almanya’ya okul arastirmasi için giden ögrencilerin, kolojde okuyan ögrencilerin ve dil kurslarina devam eden ögrencilerin çalismalarina izin verilmez.

Ögrenciler is imkânlariyla ilgili olarak üniversite kampüslerinde bulunan panolardan, günlük gazetelerden ve internetten bilgi alabilirler.

Bunlarin yaninda kendi alanlariyla ilgili olarak herhangi bir firmada part – time islerde çalisabilirler, bunun ögrencinin is tecrübesi edinmesine ve bilgi birikimini gelistirmesine de katkisi olacaktir.

Su anda egitim Alman ve yabanci uyruklu ögrenciler için ücretsizdir ancak bu durum yakinda degisecektir ve ögrenim harçlarinin sömestr basina yaklasik 600 € olmasi beklenmektedir. Bununla birlikte Yüksek Lisans Programlari’nda yillik yaklasik 1000 € harç ödenmektedir. Ayrica kirtasiye masraflari için sömestr basina 200 – 300 € gibi bir masraf söz konusudur. Ögrenciler her bir yariyil için 25 – 50 € fon parasi öderler. Bu fon parasiyla yemekhane ve kampüs içindeki spor tesislerinin finansmani saglanir. Bazi üniversitelerde fon parasi dönemlik biletler halinde satin alinir ve bu biletler ögrenciler kampüs içi ulasim araçlarini ücretsiz kullanirlar. Bu da 100 € ‘ya kadar çikabilmektedir.

Ögrenci Kimlik Kartinizla mümkün olugu durumlarda indirimlerden yaralanabilirsiniz ancak ögrenci indirimleri yas sinirina tabiidir. Bu indirimler sinema, müze, tiyatro, gazete ve dergi abonelikleri, aylik tasit kartlari, tren ve uçak biletlerinde geçerlidir. Indirimlerden yararlanilabilmesi için kartin aslinin ya da bir fotokopisinin sürekli ögrencinin yaninda tasinmasi gerekir.

Almanya’da genelde her yerde gayet iyi düzenlenmis bir otobüs ve metro sistemi bulunmaktadir. Ögrenci olarak uygun bir aylik kart satin alabilirsiniz. Taksiler Türkiye’ye göre çok daha pahalidir ve genelde sadece gece diskodan eve dönerken kullanilir. Bunun disinda ögrenciler yogun olarak bisiklet kullanirlar.

Almanya’da araba kullanmak istiyorsaniz, Almanya’ya giris yaptginiz ilk 6 ay içinde kendi ehliyetinizle kullanabilirsiniz. Daha sonra Almanya’dan bir sürücü belgesi almalisiniz.

Kisisel aracinizin aylik benzin ve park masraflari disinda Özel Araç Vergisi ve tüm araç sahiplerinin ödemek zorunda oldugu Özel Araç Sigortasi’ni hesaplamalisiniz. Vergi ve sigortalarin miktari araç tipi ve yasina göre degismektedir. Yani kisaca: ne kadar büyük ve ne kadar eski bir arabaniz varsa o kadar çok para ödersiniz.

Almanya’daki en uygun seyahat yöntemi, büyük sehirlerde ve ayrica internette de bulabileceginiz “Mitfahrzentrale” lerdir. Bunun yaninda genelde kampüsünüzde “Mitfahrerbrett” bulunur. Bu toplu seyahat sisteminde, araçtaki yeri, seyahat masraflarini azaltmak ve uzun yolda yalniz yolculuk etmek istemeyen araç sürücüsü belirler. Yol arkadasi olarak siz de önceden belirlenecek yol masraflarini sürücüyle ve varsa diger kisilerle paylasirsiniz.

Almanya’da trenle yolculuk yapmak bunlara göre çok daha pahalidir. Eger yil içinde çok fazla yolculuk yapmak zorundaysaniz, size yolculuklarinizda belli indirimler saglayacak olan tren kartlarindan edinmelisiniz.

Günlük ihtiyaç malzemelerinizi genelde süpermarketlerden alabilirsiniz. En çok taninan ve fiyatindan dolayi özellikle ögrencilerin çok tercih ettigi market Aldi’dir. Sebze ve meyveyi de haftada bir kurulan yerel pazarlardan temin edebilirsiniz. Kiyafet ve diger ev gereçlerini de sehir merkezlerindeki büyük magazalardan ve dükkânlardan alabilirsiniz. Kendi evininz için mobilya türü esyalari da 2. el temin edebilirsiniz. Bunun için üniversitelerdeki ögrencilerin ilanlarini astiklari “Schwarzen brett” lerden veya ilan gazetelerinden yararlanabilirsiniz.

Almanya’da tüm magazalarin uymak zorunda oldugu Dükkan Kapanma Saati kurali vardir. Dükkanlar haftaiçi sabah 8′den aksam 20:00′a kadar; cumartesileri 16:00′ya kadar açiktir ve pazarlari çalismazlar. Benzin istasyonlari bu kurala dahil degildir.

Almanya’da hava her mevsime zor alisabilecek kadar degiskendir. Uzun süreli hava durumlari maalesef yazin da gayet azdir ve hava ancak 15 – 30 dereceye kadar isinir. Kisin genelde uzun süreli kar yagisi ve buzlanma olur ve hava sifirin altina düser. Yagmur özellikle ilk ve son baharda olmakla beraber yilin her zamani vardir.

Genelde hava tüm ülkede benzerdir ama güneyde kuzeydekine göre biraz daha sicak olabilir.