• YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
    • 0 505 656 34 51
    • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE VİZE DANIŞMANLIĞI
    • 0 505 656 34 51
    • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
    • 0 505 656 34 51

GENEL BİLGİLER

Ukrayna Lisans Eğitimi Hakkında Bilgiler

Ukrayna’da alınan lisans diploması hem Avrupa Birliği ülkeleri hem de YÖK tarafından kabul edilmektedir. Bu sebeple de son dönemlerde Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci sayısında bir artış yaşanmaktadır. Akademik alanda ses getirmeyi başaran çok sayıda üniversite, adaylara sınavsız giriş imkânı da tanımaktadır.

 

 Ukrayna Üniversiteleri’nin Eğitim Sistemi

  Ukrayna’da verilen üniversite eğitimlerinin süresi bölüme bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genellikle 4 yıllık programlardan oluşan bu sürecin öncesinde bir de hazırlık eğitimi verilmektedir. Dil eğitiminin yanı sıra Ukrayna üniversiteleri hazırlık programı temel eğitimi de kapsamaktadır. Bu kapsamda hazırlığa başlayacak öğrencinin, lisans eğitimi alacağı alanı önceden belirlemesi gerekmektedir.

  Ukrayna hazırlık eğitimi lisans tercihine bağlı olarak 4 farklı gruptan oluşmaktadır. Bu gruplar; ekonomi, mühendislik ve teknoloji, tıp ve biyoloji ile insan ve sosyal bilimler olarak sıralanmaktadır. Hazırlık aşamasında genellikle Rusça dilinde eğitim ön plana çıkarılmaktadır. Bunun başlıca sebepleri ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 - Rusça’yı öğrenciye benimsetmek ve günlük hayatta kullanımına yardımcı olmak.

 - Rusça’nın dünya genelinde Ukrayna dilinden daha yaygın kullanılması.

 

 Ukrayna Lisans Eğitiminin YÖK Denkliği

  Ukrayna’da yerleştirme yaptığımız tüm üniversitelerin YÖK ile denkliği bulunmaktadır. Ukrayna’da lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere YÖK tarafından denklik belgesi verilmektedir. Ukrayna’da doğrudan bir lisans programına katılmak yerine Türkiye’den yatay geçiş yapma hakkı da bulunmaktadır. Ancak yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin bu işlemden önce iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. Türkiye’den alınan bazı dersler Ukrayna üniversiteleri formatına göre kabul edilmeyebilmektedir. Bu sebeple öğrenciler dönem kaybına uğrama riskini de göz önünde bulundurmalıdır.

 

 Ukrayna Üniversitelerinde Sunulan Eğitim Dilleri

  Ukrayna Üniversiteleri’nde yaygın olarak Rusça eğitim verilmektedir. Ancak bazı lisans bölümlerinde İngilizce eğitim alma imkânı da bulunmaktadır. Bu kapsamda İngilizce eğitim almak isteyen öğrencilerin eczacılık ve tıp benzeri bölümlere yönelmesi gerekmektedir. Lisans eğitimi boyunca Rusça kullanıldığı için, öğrencilere programa katılmadan önce hazırlık eğitimi alam şartı sunulmaktadır. Rusça’nın yanı sıra İngilizce de Ukrayna’da eğitim sisteminin hazırlık aşamasında tercih edilebilecek seçenekler arasında yer almaktadır.

 

 

 Üniversiteye Öğrenci Başvuru ve Kabul Şartları

  Ukrayna Üniversiteleri’nin büyük bir çoğunluğu eylül ayında eğitim ve öğretim yılına başlamaktadır. Bu sebeple, Ukrayna’da eğitim almak isteyenlerin yaz ayları ortasında mutlaka başvuru yapması gerekmektedir. Normal dönemde eğitime başlayacaklar için son başvuru tarihi temmuz ayı olarak belirlenmektedir. İkinci yarıyılda okuyacaklar için de aralık sonuna kadar başvuru yapabilme imkânı vardır.

  Hazırlık eğitiminin süresi, öğrencinin okula başladığı dönem göz önüne alınarak belirlenmektedir. Normal dönemde kayıt yaptıranlar için hazırlık eğitimi toplamda 850 saat sürmektedir. Yarı dönemde başlayan öğrencilere ise aynı eğitim, hızlandırılmış bir program altında verilmektedir.

 

 Ukrayna Üniversiteleri’ne Başvuru Sırasında Gerekli Evraklar

  Ukrayna Üniversiteleri’ne başvuru aşamasında öğrenciden istenen çok sayıda evrak bulunmaktadır. Apostil onaylı olması gereken bu evraklar Ukraynada eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından önceden hazırlanmalıdır.

 - Lise diploması (varsa lisans diploması)

 - Lise veya üniversiteden alınmış transkript

 - Sağlık raporu

 - Eliza testi

 - Nüfus cüzdanı fotokopisi

 - Pasaport

 - 2 adet vesikalık fotoğraf

 

 Ukrayna’da Lisans Eğitim Ücretleri

  Ukrayna’da eğitim konusunda birçok şehirde faaliyet sürdürmekteyiz. Odessa, Kharkove ve Kiev bu şehirler arasında yer almaktadır. Ukrayna’da lisans eğitimi almak isteyenlerin gözden çıkarması gereken ücretler de gidilen şehre göre değişmektedir. Bu kapsamda Ukrayna eğitim fiyatı 1800 Dolar ile 4500 Dolar arasında değişmektedir. Ancak, Ukrayna’daki yaşam giderlerinin Türkiye’ye kıyasla daha az olduğu düşünüldüğünde bu fiyatlar normal karşılanmaktadır.

 

 Ukrayna Üniversite Eğitimi ve Konaklama

  Ukrayna’da üniversite eğitimi alan öğrenciler için farklı konaklama imkânları bulunmaktadır. Bunlar; devlet yurdu, kiralık evler ve kiralık odalar olarak sıralanmaktadır. Devlet yurtları, bütçe açısından kısıtlı olan öğrenciler için en uygun seçenektir. Ancak bu yurtlarda; banyo, tuvalet ve mutfaklar ortak alan olma özelliğindedir. Bu sebeple de öğrencilerin konfor alanını oldukça daraltmaktadır.

 

 Devlet yurdunda kalmak istemeyen öğrencilere farklı alternatifler sunabiliyoruz. Bu kapsamda en ideal konaklama şekli kiralık evlerdir. Aylık kira bedeli 300 Dolar ile 500 Dolar arasında değişen bu evlerde ihtiyaç duyulan tüm malzemeler yer almaktadır. Doğal gaz, elektrik ve su giderlerinin minimum olduğu bu evler tam donanımlı olarak kabul edilmektedir. Ukrayna’da kiralanan evin kira bedeli üniversiteye yakın olup olmadığına göre fiyatlandırılmaktadır. Fiyatı yüksek olan evlere birkaç arkadaşın ortaklaşa yerleşmesi ve giderleri paylaşarak ödemesi de mümkündür. Böylece konaklama ve diğer ev giderleri ciddi bir oranda düşürülmüş olmaktadır.

  Devlet yurdunda kalmak istemeyen ancak ev kiralamak için bütçesi bulunmayanlara oda kiralaması tavsiye edilmektedir. Bu kapsamda, öğrenci Ukrayna’da yaşayan bir ailenin yanında kalmaktadır. Genellikle 100 Dolar olarak belirlenen odalar, öğrenci için ayrılmaktadır. Ancak evin bu oda dışında kalan bölümü ortak kullanılmaktadır. Ukrayna’da eğitim alan öğrencilerin büyük bir kısmı konaklama için oda kiralamayı tercih etmektedir. Ukrayna’da oda kiralamak aynı zamanda “aile yanına yerleşme” olarak da nitelendirilmektedir.

 

 Ukrayna’da Yaşam Şartları

  Ukrayna, coğrafi özellikler ve iklim bakımından Türkiye’den giden herkesin kolaylıkla ısınabileceği bir ortamdır. Şirketimiz aracılığıyla gidilen Odessa’nın öğrenciler için çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 - Odessa’da ağırlıklı konuşulan dil Rusça olduğundan, Ukraynaca ile ilgili karmaşa yaşanmaz.

 - Hava koşulları Türkiye iklimine çok benzerdir, bu sebeple hava değişimiyle hastalanma riski de minimumdur.

 - Ukrayna’nın en güvenli şehri olarak kabul edilmektedir.

 - Ukrayna’daki diğer şehirlerdeki eğitim giderlerini kıyasla Odessa’da çok daha azdır.

 - Türk yemekleri bulunabilecek çok sayıda işletme mevcuttur.

 - Özellikle tıp alanında isim yapmış ve gelişmiş üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.