• YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
    • 0 505 656 34 51
    • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE VİZE DANIŞMANLIĞI
    • 0 505 656 34 51
    • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
    • 0 505 656 34 51

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NDE EĞİTİM

Birleşik Arap Emirlikleri kuzey yarımkürede toplamda 83.600 kilometre’ye yayılmış, 200 adaya sahip geniş bir ülkedir. Basra Körfezinin ortasında bulunan ülke, batısında Suudi Arabistan, güneyinde Umman ve Suudi Arabistan, doğusunda ise Umman Körfezine komşuluk yapmaktadır. Ülkenin coğrafi stratejik konumu Arap dünyası için hem güvenlik hemde istikrar açısından önemli bir tutmaktadır. Ülkenin yedi Emirliği şöyle sıralanmaktadır; Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al Qaiwain, Ras Al Khaimah ve Fujairah. Başkenti Abu Dhabi olan ülkenin resmi diki Arapçadır. Resmi dilin yanı sıra ülkede İngilizce, Hintçe, Farsça, Filipince, Rusça, vb. Birçok dil konuşulmaktadır.

Ülkenin resmi dini İslam’dır. Ama diğer din ve inançlara saygı duyularak, her dinden insanın dini gerekliliklerini yerine getirmelerine imkan tanınmaktadır. Ülkede ve özellikle Dubai şehrinde birçok kilisenin yanı sıra bir Hint tapınağı da bulunmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin iklimi, tropikal iklime yakın ve kuraktır. Yağışlar, seyrek ve düzensiz olmasına karşı genelde kış aylarında görülür. Sıcaklık yıl boyunca 10 dereceden 48 dereceye kadar değişiklik gösterebilir. Genellikle Ocak ayında en fazla 24 derece olurken Haziran ayında ise 41 dereceyi bulabilmektedir.

Birleşik Arap Emirliklerinde Eğitim

Birleşik Arap Emirlikleri eğitim alanında öğrencilerine ilkokuldan koleje ve üniversiteye kadar birçok seçenek sunmaktadır. Ayrıca ülkede birçok sadece profesyonelleştikleri alanlarda kaliteli eğitim veren özel eğitim enstitüleri bulunmaktadır.

Az sayıda bulunan devlet üniversiteleri ve kolejleri sadece ülke vatandaşlarına açıktır. Ama ülkede bulunan birçok özel okul başvuru koşullarını yerine getiren her adaya açıktır. Her öğrenci kendi istediği bir bölümü seçerek başvuruda bulunabilir. Programlar akademikten teknik alanlara, ve çeşitli alanlardaki profesyonel bölümlere kadar bir çok seçenek sunmakta ve öğrencilerini her alanda araştırma ve uygulama disiplinleriyle kariyerlerine hazırlamaktadır.

Öğrenci Vizesi

İlk, orta ve lise eğitimlerine kayıt olabilmek için oturma izni istenmektedir. Ama bütün kolej ve üniversiteler ve bir kısım enstitüler öğrenci vizesini vermektedir. Her enstitünin kendi kabul şartları vardır ve bazı enstitüler vize başvurusunda bulunulmadan önce öğrenim ücretini talep edebilir. Vizeler genellikle 10 ile 30 gün arasında çıkmaktadır. Vize ücreti genellikle 3 senelik için 1,500 Dirhem’dir. Bazı enstitüler ise vize ücretini başvuru ücreti içinde kabul etmektedir.