• YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
    • 0 505 656 34 51
    • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE VİZE DANIŞMANLIĞI
    • 0 505 656 34 51
    • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
    • 0 505 656 34 51

ÇİN

Çin’ de Eğitim

Çin Halk Cumhuriyeti Asya kıtasının doğusunda ve Pasifik Okyanusu’nun batı kıyısında bulunuyor. Dünyanın alan olarak en büyük dördüncü ülkesi olan ÇHC, yaklaşık 1.3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesidir. Dünya nüfusunun yaklaşık 1/5′i ÇHC’nde yaşamaktadır.

Başkenti Pekin olan ülkenin Kuzeyinde Moğolistan, kuzey doğusunda Rusya ve Kuzey Kore, doğusunda Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi, güney doğusunda Güney Çin Denizi, güneyde Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan ve Nepal, güney batıda Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan ile çevrilidir.

Yüksek Eğitim

Çin’deki yüksek eğitim, denildiğinde ön lisans, lisans, lisansüstü ve doktora eğitimlerini kapsıyor. Çin’deki yüksek eğitim 100 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Yapılan son araştırmalara bakılacak olursa, şu an Çin’de üçte ikisi devlet, üçte biri özel olmak üzere toplam 3000 yüksek okul bulunuyor. Bu okullarda okuyan öğrencilerin sayısı yaklaşık olarak 20 milyon ve bu rakam aynı yaş grubundaki tüm genç nüfusunun yüzde 17’isini oluşturdu. Çin’de üniversite eğitimi alabilmek alabilmek için sınavı kazanmak gerekiyor ayrıca üniversiteler, öğrencilerini istekleri ve sınavdaki puanlarına göre seçiyorlar. Sınav soruları ve üniversiteye giriş puan barajı Eğitim Bakanlığı veya bağlı bulunan eyaletlerdeki eğitim birimleri tarafından saptanıyor.

Çin’deki yüksek okulların çoğu ve ünlü üniversitelerin hepsi devlet okullarıdır. Genellikle devlet üniversitelerini kazanamayan veya çalışanlar özel üniversiteleri, açık öğretimi ya da yetişkinlere yönelik yüksek okulları tercih ediyorlar.

Yaşam Maliyeti

Çin’in, metropollerinde yemek, ulaşım, gibi sosyal ihtiyaçlar ve günlük harcamalar ayda 300- 350 USD civarında tutmaktadır. Bu gider daha az yoğun şehirlerde 200- 250 USD civarında gerçekleşmektedir.Çin’de Mc. Donalds veya Pizza Hut’ta yiyeceğiniz bir öğle yemeği için ortalama 3 USD genel olarak kaliteli ve lezzetli bir akşam yemeğini 1 veya 2 USD’ye yiyebilirsiniz.

Çin’in gelişmiş ve önde gelen şehirlerinde de aynı Türkiye’de olduğu gibi uluslararası tüm zincir restoranların birçok şubesi bulunmaktadır. Büyük hipermarketlerde Türk mutfağında kullanılan gıda ürünlerini bulabilir, bunları kaldığınız yurtların mutfaklarında da pişirebilirsiniz. Ayrıca Müslüman Çinliler için İslami usullere göre kesilmiş et ürünlerini kolayca marketlerde bulabilirsiniz.

Konaklama

Çin Üniversitelerinde genellikle yabancı öğrenciler için hazırlanmış rahat edebileceğiniz yurtları bulunmaktadır. Yurtlarda genellikle klima, TV, internet, mutfak ve banyo bulunmaktadır. Üniversite kampüslerinde çift kişilik yurt odalarında konaklama hizmeti sunulmaktadır. Konaklama fiyatları ve özellikleri üniversiteye göre ve yurt odalarını paylaşan öğrenci sayısına göre değişiklik göstermektedir. Genelde tek kişilik, çift kişilik, 4 kişilik ve 6 kişilik ortak kullanım alanına sahip yurt odaları bulunmaktadır.

Güvenlik

Çin dünyanın en düşük suç oranlarına sahip ülkelerden biridir. Çin’de çok sert cezalar olduğundan dolayı ve Konfuçyüs öğretileriyle yetiştirilen Çin halkı nedeniyle hırsızlık alışılmamış ve çok az rastlanan bir olaydır. Çin dünyanın en düşük suç oranlarına sahip ülkelerden biridir. Çin’de çok sert cezalar olduğundan dolayı ve Konfuçyüs öğretileriyle yetiştirilen Çin halkı nedeniyle hırsızlık alışılmamış ve çok az rastlanan bir olaydır.