• YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
  • 0 505 656 34 51
  • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE VİZE DANIŞMANLIĞI
  • 0 505 656 34 51
  • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
  • 0 505 656 34 51

AVUSTRALYA

Neden Avustralya?

Avustralya yaşamak, okumak ve çalışmak için dünyadaki en uygun koşulları sunmaktadır. Son 5 yılda Birlesmis Milletler ve Dunya Raporlarında en yaşanılır ülke ve en iyi eğitim sistemine sahip ülke olarak belirlenmiştir. Avustralya’nın bu harika yaşam biçimi, kültür ve çevre koşullarını sunmasını sağlayan en önemli sebepler şöyle sıralanabilir:

Çok kültürlü yapısı ve son derece sıcak insanlarıyla bir dünya mozaiği: Avustralya dışında doğmuş kişiler nüfusun %25’ini oluşturmaktadır. En çok bulunan yabancı nüfusun orijini olan ülkeler şöyledir: İngiltere ve İrlanda, Yeni Zelanda, İtalya, Eski Yugoslavya, Vietnam, Çin, Yunanistan, Almanya, Filipinler, Hollanda ve Hong Kong. Nüfusun %15’i ev içerisinde kendi dillerini konuşmaktadırlar. İtalyan, Çince, Yunanca, Arapça ve Vietnamca İngilizce’den sonra en çok konuşulan dillerdir. Fiyatların ekonomikliği, yaşam standardının dünyanın yaşam pahalılığına göre oranı en yüksek yer. Sıcak yazlar ve ılık kışları ile harika bir iklim ve büyüleyici bir doğa Work and Travel, stajyerlik gibi çalışma ve eğitim alma imkânı sunan özel programlara katılma imkânları gittikçe azalan işsizlik, suç oranı ve artan refahla sürekli olarak mükemmele daha da yaklaşan yaşam koşulları: Kişi başına düşen yıllık gelir 20000 EURO, son 12 yıldaki ortalama yılık büyüme %4 (OECD raporları) Avustralya dünyadaki en güvenilir ekonomiye sahip (WORLD Bank Rekabet edebilirlik yıllığı 2022)

Avustralya’da aşağıdaki seviyelerdeki eğitim kurumlarından eğitim alabilirsiniz.

 • İlk ve Orta Dereceli Okullar
 • Yüksek Eğitime Hazırlık:Üniversiteye Hazırlık olarak Hazırlık Yılı ve/veya ilk senenin müfredatını işleyen okullar
 • 3. ELICOS Kurumları:Yabancı öğrenciler için İngilizce dil öğrenimi verir.Bu eğitimi özel İngilizce dil okullarında veya birçok üniversitenin kendi İngilizce dil kurumlarından edinebilirsiniz.
 • 4. TAFE: Devletin Teknik ve Yüksek Öğrenim kurumlarıdır ve özel sektörün işbirliği ile staj sistemli mesleki eğitimi sağlar.
 • 5. Üniversiteler: Yüksek öğrenimin (üniversite Diploması, Yüksek Lisans, Doktora, Araştırma vb.) edinilebilineceği kurumlardır. Birçok üniversite kendi ELICOS ve TAFE merkezlerine sahiptirler.

Eğitim Yılı Başlangıcı ve Son Başvuru Tarihleri

Eğitim yılı kuzey yarımküreden farklılık göstererek Şubat ayı ilk dönem olmak üzere başlar ve Temmuz’da ikinci dönem vardır. Birçok eğitim kurumu her iki dönemde de öğrenci kabul etmektedir. İki dönem için son başvuru tarihleri sırasıyla Eylül, Ekim ve Nisan, Mayıs’tır. İngilizce okullarına başvuru ve öğrenci kabulü ise çok esnek tarihlerde, her hafta gibi yapılır. Sahip olduğumuz temsilcilikler sayesinde esnek başvuru koşullarından faydalanmak için lütfen bizimle temasa geçiniz. Lütfen her konuda bilgi sahibi olmak, başvurularınızın (okul+vize) en sağlıklı şekilde yapılması ve yürütülmesi için danışmanlık hizmetimizden faydalanmayı unutmayın.

Avustralya Derecelendirme Yapısı – ( AQF Australian Qualification Framework (AQF)

Uluslararası olarak tanınan bu eğitim sistemi 1995’de oluşturulmuş ve uygulamaya konmuştur. Çin gibi birçok ülkede model olarak kullanılmaktadır. Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleri gibi birçok diğer ülkelerde de buna benzer bir sistem oluşturulmaya çalışılmaktadır. AQF Avustralyalı devlet ve kamu birimleri tarafından, endüstri, aileler ve halka danışılarak oluşturulmuştur ve bu sayede gerçek hayat ihtiyaçlarını karşılayarak, belirli bir kalite seviyesindeki programların ulusal çapta sunulmasına imkân sağlamıştır. Bu da Avrupa Birliğinin gerçekleştirmeye çalıştığı durumlardan biridir. Lise Diplomasının alınmasıyla başlayan ve doktora derecesine kadar devam eden birbirinin içine geçen bir sistemdir. Sistemin basamakları aşağıdaki gibidir

Lise Eğitimi Tamamlama Belgesi (12 yıllık bir orta öğrenim görülmektedir) Avustralya’da yüksek öğrenime başlamadan önce 12 yıllık orta öğrenimi tamamlamış ve eyalete göre üniversiteye yerleştirmelerinde kullanılacak bir sınava girmektedirler. Türk öğrenciler toplam 11 veya 10 yıllık öğrenimden geçtikleri için bir sonraki ara basamak Hazırlık Yılını üniversiteye başlamadan önce okumalıdırlar. Bu eğitim üniversitelere bağlı olan İşletme Teknoloji Enstitülerinden edinebilirsiniz.

Hazırlık Yılı12. lise yılı yerine okunabilir, bundan sonra öğrenciler daha önceden seçmiş oldukları üniversite programına başlayabilirler, sadece bir senelik bir programdır.

Master derecesi 1 ila 2 yıl arasında değişen programlardır. Öğrenciler bir üniversite derecesi alarak, TAFE diplomasına sahip profesyoneller ise Graduate Sertifikası ve Diploması ara basamaklarını başarıyla tamamlamaları halinde kabul edilirler. Doktora derecesi 3 yıllık olan eğitim için kişiler, ya çok yüksek bir mezuniyet ortalamasına sahip üniversite mezunları veya mastır derecesine sahip olmalıdırlar.

AQF Bir matris gibi modüler bir yapıdadır ve öğrencilerin, çalışanların ve profesyonellerin bir lego parçasıymış gibi sistemin istenilen bir yerinden girilmesini ve istenilen değişik bir yerde sistemden çıkılmasına olanak sağlar. Sistem, esnek yapısı sayesinde, kişilere ihtiyaçları olduğu anda ihtiyaçları olan eğitimi vermeyi hedefler böylece yaşam boyu herkesin kendi durumuna en uygun bulduğu eğitimi, en uygun koşullarda edinmesi imkânını sağlar. Örneğin mastır derecesine sahip sektörde profesyonel olarak çalışan bir kişi, ihtiyacına veya zevklerine yönelik olarak herhangi bir konuda derece sahibi olacağı TAFE programlarına katılabilir

AQF’in Dayandığı Ana İlkeler

Hareket edebilirlik, hayat boyu eğitim ve çalışılırken edinilen bilgilerin ve deneyimin de tanınmasıdır. (RPL). Örnek olarak bir üniversitede derslere giren bir öğretmen kariyerine motor teknisyeni olarak TAFE diploması sahibi olarak başlamıştır ve daha sonra motor teknisyeni stajyerlerine gözetmenlik yapmıştır. Başarısı sayesinde üniversite diploması olmamasına rağmen RPL sayesinde Eğitim Masteri derecesine sahip olmaya hak kazanmıştır ve üniversite akademik kadrosuna girmiştir.

Sistemin yazılı olarak belirtilmeyen ana çıkış noktalarından biri de öğrencilere sadece eğitim görerek anamla veya bilme yetilerinin kazanılamayacağını, profesyonel hayatta meslek uygulamaları sırasında yaşanacak zorluklar ve rekabetin de çok büyük faydasının olacağı düşünülerek bu deneyimlerin de eğitime olan faydasından yaralanmaktır. Türk öğrencilerinin çok da tercih etmediği bu seçenek Türk eğitim sisteminde liseden sonra bir teknik veya yüksek okulda On lisans diplomasi almak ve daha sonra üniversiteye devam etmek olarak açıklanabilir. Fakat Avustralya’da böyle bir şey yapmak isterseniz sene kaybetmezsiniz çünkü aldığınız her eğitim derecesi daha sonra almak istediğiniz eğitim için size bir basamak olur.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için www.aqf.edu.au adresinden yararlanabilirisiniz.

Teknik ve İleri Eğitim (TAFE)

Tafe eğitimi 3 aydan 2,5 yıla kadar surelerde alınabilen hem teknik/meslek edindirme hem de ileri profesyonel eğitim alabileceğiniz programlar sunmaktadır. Avustralya’da öğrencilerin üçte biri yarı zamanlı olarak iste çalışan üniversite diplomasına sahip ve ayni zamanda profesyonel kariyerleri doğrultusunda özellikli bilgi ve pratik öğretiler edinebilecekleri bu programları sayesinde IT, İsletme gibi konularda uzmanlaşmayı tercih etmektedirler. Birçok isletme Avustralya Derecelendirme Yapısı içerisinde kendi çalışanlarını, kendi eğitim programıyla ayni dereceleri kazanmalarını sağlamaktadırlar.

İngiltere ve Almanya gibi birçok ülkeden öğrenciler üniversite derecelerini bir TAFE sistemi içerisinde eğitim görerek bilgilerini geliştirme veya kişisel gelişimleriyle ilgili olarak fotoğraf gibi programları hem çalışıp hem okuyarak diploma sahibi olmayı tercih etmektedirler. TAFE kurslarını çekici kılan diğer bir özelikleriyse Üniversite veya Yüksek Öğrenim programlarıyla karsılaştırıldıklarında %50 oranında daha ucuz olmalarıdır, örnek olarak senelik olarak 4000 AUD civarındadırlar.

TAFE programları liseler, devlete bağlı TAFE üniversiteleri, özel Meslek Edindirme ve Eğitim kolejlerinde ve üniversitelerde edinilebiliniz. Örnek olarak Victoria eyaletinde Swinburne, RMIT, Victoria üniversitelerinin kendi TAFE okullarında öğrenciler İngilizcelerini geliştirirken üniversiteye de hazırlanabilirler. TAFE okulların anlaşmalı veya bağlı olduğu üniversitelere diploma programlarının tamamlanması halinde direkt olarak, diğer üniversiteleri ise dışarıdan başvurarak 2. sınıftan başlamak üzere kabul edilebilirler. Avustralya’daki bütün TAFE enstitüleri uluslararası projeler, endüstriye danışmanlık, ülkesel ve uluslararası çapta eğitim gibi verdikleri hizmetlerle başarılarını kanıtlamışlardır.

Sydney&New South Wales Bolgesi

New South Wales eyaleti ve Sydney kenti belki de dünya üzerindeki en renkli ve canlı yerleşim birimlerinden biridir. Kumsallar, ulusal parklar, dağlar ve harika kasabaları ile doğa harikalarına sahiptir. Sydney kenti ise iş ve alışveriş merkezi olmasının yanı sıra, sanat, tarih ve kültür dolu bir şehirdir.

İklim yılın birçok günü güneşli geçen ılıman bir iklime sahiptir.

Yıllık ortalama sıcaklıklar

 • Yazın En yüksek 25 C En düşük 18 C
 • Kışın En yüksek 17 C En düşük 9 C

Melbourne ve Victoria

Avustralya’nın kültür, eğitim ve endüstri konusunda lokomotifi durumundaki Victoria eyaleti ve yasam koşullarının 2004 yılında BM tarafından en uygun şehir seçildiği başkenti Melbourne kozmopolit yapısıyla da yabancı öğrencileri kucaklamaktadır. Yasam masraflarının düşüklüğü, işsizliğin sürekli olarak azalırken refahın artması ve suç oranının düşmesi Melbourne’un neden dünyanın herlerinden insanları çektiğini anlamak için yeterlidir.

İklimi dört mevsimin de yaşanmasına olanak sağlar.

Sıcaklıklar:

 • Yazın en yüksek: 25 C, en düşük:14 C
 • Kışın en yüksek: 15 C, en düşük: 6 C

Brisbane&Queensland Bölgesi

Queensland eyaletinde kışın bile 18 dereceye ulasan sıcaklık yıl boyu 25-30 derecede muhteşem bir iklim ve Sydney ve Melbourne şehirlerine kıyasla Avustralya’nın en ucuz yasam koşulları öğrenciler için çok çekicidir ve özellikle Kuzey Ülkelerini üniversite öğrencileri Avustralya’da okumak için bu bölgeyi tercih etmektedirler. Ayrıca muhteşem sahilleri Avustralya kıtasını ziyaret eden turistlerin birinci tercihi olmaktadır. Resifler, kumsallar, adalar, yağmur ormanları, dağlar tam bir doğa harikasıdır

İklimi hem tropik hem de yarı tropiktir, kıslar güneşli ve ılıman geçmektedir. Sıcaklıklar;

 • Yazın: En yüksek 29 C, En düşük 21 C
 • Kışın: En yüksek 22C, En düşük 19 C