• YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
    • 0 505 656 34 51
    • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE VİZE DANIŞMANLIĞI
    • 0 505 656 34 51
    • YURTDIŞI SINAVSIZ ÜNİVERSİTE
    • 0 505 656 34 51

NSA SPOR AKADEMİSİ

NSA Spor Akademisi

Yüksek Beden Eğitimi Enstitüsü (şimdiki adıyla Vasil Levski Ulusal Spor Akademisi),    Spor Öğretmenliği, Antrenörlük ve Kineziterapi’den oluşan üç ana bölümünde yaygın fizik tedavi ve rehabilitasyon ihtiyaçları için Bulgaristan’da üniversite seviyesinde eğitim veren tek yüksek okuldur.     


Yüksek okulumuzun tarihi 1942 ylında Bulgaristan çarı III.Boris’in fermanı ile Yüksek Beden Eğitimi Okulu’nun kurulması ile başlar. 1953 yılında Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Yüksek Beden Eğitimi Enstitüsü adını almıştır. 1967 yılında Spor ve Pedagoji Fakültesi ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi kurulmuştur.

1972 yılında Karadeniz kıyısında Nesebar kenti yakınlarında Yüksek Beden Eğitimi Enstitüsü’nün ünik Su Sporları Merkezi kurulmuştur.   


1973 yılında doktor ve bilim doktoru dereceleri veren Beden Eğitimi ve Spor (Kineziterapi dahil)  Teorisi ve Yöntemleri Bilim Kurulu kurulmuştur. 1974 yılında üstün nitelikli sporculara özel eğitim verilmeye başlanmıştır.
Yüksek Dağ Eğitim Kompleksi ( Bororvets, Rila dağı)1986 yılında açılmıştır.
1991 yılında yabancı öğrenci ve doktarantlar için Dil Eğitim Merkezi kurulmuştur. 1995 yılında Yüksek Beden Eğitimi Enstitüsü Halk Meclisi’nin kararı ile Ulusal Spor Akademisi adını almıştır.   Darvenitsa semtinde bulunan Öğrenci Kentinde modern donatılı eğitim binası yapılmıştır. Aynı zamanda Vitoşa dağında Ulusal Spor Akademisi’nin Yüksek Dağ Eğitim Merkezi açılmıştır.


1996 yılından itibaren Vasil Levski Ulusal Spor Akademisi, beden eğitimi, spor ve kineziterapi alanında tanınmış Bulgar ve yabancı sporculara fahri ‘Doctor Honoris Causa” ünvanı vermeye başlamıştır.
Şimdi Ulusal Spor Akademisi, üç fakültede lisans, yüksek lisans ve doktorant eğitim programları sunmak için akademik akreditasyonu vardır:


1. Öğretmenlik Fakültesi;
2. Antrenörlük Fakültesi;
3. Kineziterapi, Turiz ve Spor Animasyonu.

Lisans Bölümleri
- Kineziterapi (rehabilitasyon)

- Rehabilitasyon Uzmanlığı

- Spor Yazarlığı – Rehabilitasyon Uzmanlığı

- Spor Yönetimi

- Spor Psikolojisi

- Profesyonel SporculukNoBölümlerHazırlıkLisansMasterDoktora1

Bulgarca

3000 €

3000 €

3000 €

3000 €

Ulusal Spor Akademisi’nin Lisansüstü Eğitim Merkezi özel ve interdisipliner (özellikle adaptif fiziksel aktivite) alanlarda çeşitli ek eğitim programları sunmaktadır.
Ulusal Spor Akademisi, Bulgaristan Futbol Birliği ile ortaklaşa tüm dünyadan futbol antrenörü eğitmeye ve Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nce (UEFA) istenilen tüm lisansları (tüm dünyada geçerli License PRO dahil) vermeye UEFA tarafından yetkilendirilmiştir.  Eğitim, bizim araştırma ve interdisipliner yaklaşımımıza dayanmaktadır. Bu hususta Ulusal Spor Akademisi üstün nitelikli akademik personelinin katkısı çok büyüktür. Şimdi burada büyük bir kısmı doktor ve pedagoji bilimleri doktoru derecesine sahip 7 profesör, 33 doçent ve 202 yardımcı doçent ders vermektedir. Bizim çeşitli alanlarda uzman – spor pedagogları ve antrenörleri, çok sayıda hekim, fizyolog, biyokimyager, psikolog, sosyolog, filozof, tarihçi, fizikçi.. – öğretim üyelerimiz vardır.  


Bizim faaliyetimizin en iyi reklamı Ulusal Spor Akademisinin yetiştirmiş olduğu ve çok sayıda tanınmış sporcumuzun dünyanın en büyük spor forumlarında – Olimpiyat Oyunları, Avrupa ve Dünya Şampiyonluklarında  gösterdiği üstün başarılardır. Ulusal Spor Akademisi sporcuları şimdiye kadar 42 olimpiyat şampiyonluğu ünvanı, 150 gümüş ve bronz olimpiyat madalyası, 90 dünya şampiyonluğu ünvanı, 120 gümüş ve bronz dünya birinciliği madalyası ve birkaç yüz altın, gümüş ve bronz Avrupa şampiyonluğu ödülü kazanmışlardır. Bu hususta çoğu Ulusal Spor Akademisi mezunu olan büyük Bulgar antrenörlerinin katkısı çok büyüktür.  

 

Aslında Bulgaristan her şeyden önce spor alanındaki başarılarımızla anılmaktadır. Çünkü spor çoktan milli prestij kazanmanın bir aracı olmuştur. Ulusal Spor Akademisinde yaratılan bilim çalışmaları da uluslararası kabul görmektedir. Ulusal Spor Akademisi tarafından verilen diplomalar  her yerde yüksek kalifikasyonun bir garantisidir. Dünyanın her yerinde bizim yüzlerce pedagog ve antrenörumuz  çalışmaktadır. Ulusal Spor Akademisi genç bilim kadrolarının yaptıkları doktora çalışmaları çerçevesindeki eğitime çok büyük önem vermektedir. Bizim  doktorantlarımız doktora derecesi almak için gerekli zorunlu çalışmalardan başka çeşitli bilimsel grup, tartışma kulübü, yuvarlak masa, çeşitli proje, yıllık bilimsel konferans ve uluslararası kongre çalışmalarına katılmaktadır. Ulusal Spor Akademisi sportif yarışmalar da yürütmektedir.   28 erkek ve 18 kadın spor kulübü ulusal birinciliklerde ve turnirlerde en iyiler arasında yer almaktadır. Bunların çoğu amatör statülerine rağmen uluslararası yarışmalara da katılmaktadır.  Ulusal Spor Akademisi başarıları uluslararası kabul görmektedir. Bizim uzmanlarımız birçok yabancı akademilerin fahri üyeleridir. Ulusal Spor Akademisi, Avrupa’da önde gelen üniversitelerin yüksek öğretimde entegrasyon programı partneridir. Ulusal Spor Akademisi öğrencileri ikinci sınıfı tamamladıktan sonra Erasmus, Socrates, CEEPUS, Leonardo ve diğer öğrenci değiş tokuş programlarına katılmak hakkına sahiptir. Bu programlara başarı ortalaması 4,5’ten yüksek olan ve yabancı dil (kabul eden ülkenin dilini) bilen öğrenciler katılabilir. Ulusal Spor Akademisi, elit üniversitelerin yüksek öğretimde Avrupa entegrasyon partneridir. Ulusal Spor Akademisi, spor ve adaptif fisiksel aktivite için Avrupa Tematik Ağı ve Yüksek öğretimde fizyoterapi  için Avrupa Ağı üyesidir. Ulusal Spor Akademisi, dünyanın her yerinde – Belçika, Almanya, İspanya, Polonya, Türkiye, Romanya, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Güney Afrika Cumhuriyeti, Portekiz, Makedonya, Finlandiya ve diğer ülkelerdeki benzeri eğitim kurumları ile temaslar yürütmektedir.